Svečano proslavljena 30. obljetnica Koprivničko-križevačke županije

Svečana sjednica Županijske skupštine održana je danas u dvorani Domoljub u Koprivnici, čime je ujedno i proslavljena 30. obljetnica Koprivničko-križevačke županije. Osim domaćina – župana Darka Korena, predsjednika Županijske skupštine Damira Felaka i zamjenika župana Ratimira Ljubića, ovoj svečanosti je prisustvovao i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović.

Na početku sjednice, okupljenima se obratio predsjednik Felak, poželjevši im dobrodošlicu i osvrnuvši se na rad Županijske skupštine, koja je od prošlog rođendana Županije održala pet radnih sjednica.

“Članicama i članovima Županijske skupštine zahvaljujem na iznimno konstruktivnim raspravama, koje uvijek imaju za cilj doprinos razvoju naše županije i povećanju kvalitete života naših stanovnika. Iako je povremeno bilo neslaganja, naše su rasprave uvijek bile poticajne te mogu sa zadovoljstvom reći kako nam je suradnja na visokoj razini i u duhu višestranačkog demokratskog društva. Možemo se složiti kako je svrha našeg djelovanja da građani osjete kako smo na raspolaganju za njihove potrebe te da im u okviru svojih ovlasti i mogućnosti pokušavamo pomoći u rješavanju važnih pitanja. Zahvaljujem na angažmanu i zalaganju radnim tijelima Skupštine, kao i odborima, te svima koji su doprinijeli našem radu. Želja nam je da nakon ovog slavljeničkog 30. rođendana i nadalje zajednički razvijamo našu Županiju”, istaknuo je predsjednik Felak te ujedno podsjetio okupljene na povijest razvoja i važnost županija kao jedinica regionalne samouprave.

Foto: KCKŽŽ

Čestitke povodom 30. obljetnice postojanja naše županije s ponosom je uputio i župan Koren, dodavši kako je to prilika da se oda počast i poštovanje njegovim prethodnicima i suradnicima, kao i svima koji su svojim radom ostavili trag u životu ovog kraja.

“Već puna tri desetljeća brižno čuvamo tradiciju i bogato kulturno nasljeđe koje su nam ostavili oni prije nas, no isto tako stvaramo nove vrijednosti i gradimo bolju sutrašnjicu za mlade generacije koje tek dolaze. Županiju u ovih trideset godina najbolje opisuje kontinuitet stvaranja novih vrijednosti i stabilnog napretka koji je danas vidljiv na svakom koraku. S punim pravom mogu reći kako je Županija upravo u ovom najnovijem razdoblju ostvarila svoj najznačajniji gospodarski i društveni razvoj, a trenutno svjedočimo najvećem investicijskom ciklusu na ovom prostoru, vrijednom preko 700 milijuna eura”, kazao je župan Koren te dodao kako se promišljenim ulaganjima u brojne kapitalne projekte stvorilo nove vrijednosti u području obrazovanja, zdravstva, prometne i komunalne infrastrukture, gospodarstva i turizma – svega onoga što će životni standard građana podići na još višu razinu.

Foto: KCKŽŽ

Spomenuvši kapitalni projekt izgradnje pet školskih sportskih dvorana u partnerstvu s općinama Sveti Ivan Žabno, Sveti Petar Orehovec, Kloštar Podravski, Kalinovac i Rasinja, koje su oživjele i unaprijedile život u lokalnim zajednicama, kao i nastavu tjelesne kulture, župan Koren osvrnuo se i na napredak projekta županijskog Centra kompetentnosti:

“Projekt Centra kompetentnosti iz područja elektrotehnike i računalstva u Koprivnici i Đurđevcu priveli smo kraju i uložili preko 10 milijuna eura kako bismo stvorili novu dimenziju modernog strukovnog obrazovanja. Značaj tog projekta još je veći ako znamo da je od 25 projekata CEKOM-a na području Hrvatske ukupno realizirano njih tri, a mi smo među njima.”

Još jedan važan projekt koji je obilježio prošlu godinu, a koji je među prvima u Hrvatskoj realizirala upravo naša županija je javnolinijski prijevoz, pri čemu je župan Koren istaknuo:

“Primjer smo dobre prakse za druge županije, a posebno nas veseli što smo funkcionalnom mrežom autobusnog prijevoza povezala ruralna i urbana područja te osigurali velike pogodnosti za učenike, studente, radnike i umirovljenike.”

Nastavilo se i s ulaganjima u županijski zdravstveni sustav, primjerice privodi se kraju dugogodišnji projekt energetske obnove koprivničke Opće bolnice, kontinuirano se nabavlja suvremena medicinska oprema, obavlja se vozni park županijskog Zavoda za hitnu medicinu, financira se specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita u Križevcima i Đurđevcu, otvaraju se nove ordinacije, a kako bi se osigurali prijeko potrebni medicinski kadrovi provode se mjere poput subvencioniranja kamata stambenih kredita liječnika. Glavni cilj je svim našim građanima omogućiti još kvalitetniju i dostupniju zdravstvenu zaštitu.

Foto: KCKŽŽ

Župan Koren dotaknuo se i velikih infrastrukturnih investicija na našem području – izgradnje drugog kolosijeka željezničke pruge od Križevaca do mađarske granice, aglomeracija i brze ceste Križevci-Kloštar Vojakovački, što su projekti od iznimnog značaja za daljnji razvoj ovog područja.

“Vjerujem da svi razmišljamo o poboljšanju demografskih prilika te da smo svjesni važnosti ravnomjernog razvoja naše županije, koji se temelji na suradnji s jedinicama lokalne samouprave. Vrijeme je da sve razine vlasti sinergijski sudjeluju u kreiranju demografske politike kako bi mlade obitelji ostale i stvarale budućnost ovdje, a vjerujem da će u tome pomoći i dobra suradnja s državnom vlašću i financijska potpora putem nacionalnih i europskih izvora financiranja. Tome će doprinijeti i Razvojni sporazum Sjever u sklopu kojeg se planira realizacija projekata vrijednosti oko 400 milijuna eura, čime ćemo otvoriti novu investicijsku perspektivu i dati zamašnjak razvoju naše županije”, kazao je župan Koren te ujedno zahvalio na suradnji i zalaganju najbližim suradnicima – zamjeniku Ratimiru Ljubiću i pročelnicima upravnih tijela, članovima Županijske skupštine, predstavnicima županijskih ustanova, jedinica lokalne i regionalne samouprave, državnih institucija te svima koji su na bilo koji način doprinijeli razvoju i promociji naše Županije.

“Danas gradimo Koprivničko-križevačku županiju koja je po mjeri svakog stanovnika. Tradicionalne vrijednosti, prirodne ljepote i kulturne znamenitosti ponos su Podravine i Prigorja, no u središtu ovog kraja oduvijek su bili marljivi ljudi, čije su vrijedne ruke generacijama stvarale sve ono što danas imamo. I hvala im na tome. Zbog njih, zbog svih nas i zbog onih koji dolaze razvijamo, moderniziramo i stvaramo Županiju otvorenu prema svima – Županiju koja u bogatstvu različitosti nudi jednake mogućnosti. Vjerujem da ćemo u tome zajednički uspjeti i od srca Vam čestitam 30. rođendan naše Županije”, poručio je župan Koren te posebne čestitke uputio dobitnicima županijskih javnih priznanja.

Foto: KCKŽŽ

Uime prisutnih župana, njihovih zamjenika i Hrvatske zajednice županija uzvanicima se obratio župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić, ujedno i predsjednik Hrvatske zajednice županija, koji je uz čestitke na ovoj velikoj obljetnici naglasio izvrsnu suradnju s Koprivničko-križevačkom županijom i prijateljstvo koje veže ne samo Brodsko-posavsku, već i ostale županije s jednom od najznačajnijih županija sjeverozapada Hrvatske.

“Svaki put kad dođemo ovdje osjećamo se prijateljski i počašćeni jer nas vežu iskrene prijateljske spone koje prelaze administrativne granice naših županija. Imam tu privilegiju i čast da se uime mojih kolega obratim drugu godinu zaredom i čestitam na svim vašim postignućima, a vidjeli smo da ih je uistinu mnogo u proteklom razdoblju. Sjajno surađujemo na razini Hrvatske zajednice županija, mnogo je konstruktivnih prijedloga s vaše strane kao Županije i samog župana, koji je i potpredsjednik Zajednice, a te su inicijative u konačnici urodile i plodom što je uspjeh nas svih okupljenih u krovnu organizaciju županija. Mogu vam samo čestitati na svemu što ste postigli u proteklih godinu dana, ali i u kontinuitetu ovih trideset godina koje danas s ponosom slavite. Imate mnogi razloga za to i uvjeren sam da ćete u razdoblju koje je pred vama ostvariti sve ono što se planirali na korist svih stanovnika vaše županije koji s ljubavlju čuvaju tradiciju ovih prostora”, istaknuo je župan Marušić.

Foto: KCKŽŽ

Gradonačelnik Koprivnice i saborski zastupnik Mišel Jakšić uputio je čestitku Županiji uime svih načelnika i gradonačelnika kazavši kako županiju karakterizira težak i naporan rad ovdašnjih ljudi koji je kroz godine omogućio velike korake napretka i rasta.

“Danas kada pogledamo razglednice iz povijesti našeg kraja vidimo gdje smo bili i gdje smo sada. Često smo kritični sami prema sebi i možda nam nije jasno koliko puno toga imamo i koliko toga je kod nas stvoreno. S mnogo toga se možemo ponositi i danas biti ogledni primjer drugim sredinama koje su na nas prije 100 godina gledale kao na usputnu stanicu. Općina, gradova i županija nema bez ljudi, a mi imamo ljude koji su spremni raditi za ovaj kraj i oni su stvorili sve što danas imamo”, poručio je Jakšić.

Foto: KCKŽŽ

Uzvanicima se na kraju obratio predsjednik RH Zoran Milanović koji je evocirao uspomene iz ranijih dolazaka u Koprivničko-križevačku županiju.

“Mnogo sam puta bio ovdje i uvijek se iznova uvjerim u dobrotu i radišnost ljudi, koji sada trideset godina imaju svoju županiju. Čestitam na uspjesima koje ste postigli, mnogo ih je i na njih možete biti ponosni. Prostor ste blagostanja koje je nastalo zahvaljujući mnogim  generacijama koje su ovdje živjele i radile, primjerice Podravka na koju ste s razlogom ponosni. Mnogi danas govore i o ustroju županija, neki bi ih čak i ukidali, no mogu vam reći kako se to neće dogoditi. Cilj je očuvanje lokalne samouprave i da ljudi odlučuju o tome, a ovaj je sustav održiv i najbolji za koji znamo. Podržavam vašu županiju, posebno jer baštinite tradiciju i izvornost koja je vidljiva u kajkavštini i izričaju kojeg imate. Čuvajte to i dalje, to je najveća vrijednost koje se nikada nemojte odreći”, istaknuo je predsjednik Milanović te čestitao svima 30. rođendan Koprivničko-križevačke županije.

Na sjednici su dodijeljena i javna priznanja zaslužnim građanima i pravnim osobama s područja županije te je tako Nagradu za životno djelo dobio Stjepan Lončar, a Nagrada za promicanje ljudskih prava „Mara Matočec“ pripala je Nevenki Prosenečki.

Foto: KCKŽŽ

Nagrada za promicanje inovatorstva “Marcel Kiepach” dodijeljena je Ivanu Knoku, a nagrade za doprinos ugledu i promociji Koprivničko-križevačke županije dobili su Ivan Andrašić i Ženski vokalni sastav Đurđevčice koji djeluje u sklopu Kulturno-umjetničkog društva „Petar Preradović“ Đurđevac. Nagrade za iznimno postignuće u protekloj godini dobili su Poljocentar d.o.o. i Udruga „Sigečko srce“ KUD Gruntovec. Dobitnice plaketa župana su Ivana Senjan, Ruža Evačić i Dijana Mijač Dretar, a županijske zahvalnice primili su Biserka Horvat, Milka Novaković, Kulturno-umjetničko društvo „Prigorec“ Sveti Petar Orehovec i Kulturno-umjetničko društvo „Stari graničar“ Cirkvena. Zahvalnica je posthumno dodijeljena Đuri Zvonaru, koju je u njegovo ime preuzeo unuk Luka Zvonar.

Foto: KCKŽŽ

Uime svih nagrađenih zahvalu je uputio dobitnik Nagrade za životno djelo Stjepan Lončar, koji je zahvalio na ukazanoj časti i priznanju.

Za posebno svečanu atmosferu na današnjoj sjednici bio je zaslužan Ženski vokalni sastav Đurđevčice, koji je izveo hrvatsku himnu i pjesmu „Pokraj vode Drave“, a potrebno je istaknuti i doprinos pripadnica povijesne postrojbe Križevačke djevojačke straže koje su sudjelovale kao pratnja dobitnicima županijskih priznanja. Spomenimo i kako su okupljenima prikazani prigodni filmovi o investicijama na području županije u proteklih godinu dana te ljepotama i znamenitostima Podravine i Prigorja.

Foto: KCKŽŽ

Kao uspomenu na proslavu 30. obljetnice Koprivničko-križevačke županije župan Koren je predsjedniku Milanoviću poklonio fotomonografiju „Koprivničko-križevačka županija“.

Foto: KCKŽŽ

Svečanoj sjednici prisustvovali su i savjetnica Predsjednika RH za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić, glasnogovornik Predsjednika RH Nikola Jelić, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, župan Šibensko-kninske županije Marko Jelić, zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec, zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Tanja Novotni Golubić, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement, zamjenik županice Požeško-slavonske županije Ferdinand Troha, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zamjenik župana Zadarske županije Šime Vicković, gradonačelnik Križevaca Mario Rajn, gradonačelnik Đurđevca Hrvoje Janči, brojni načelnici i načelnice općina i predstavnici općinskih vijeća, članice i članovi Županijske skupštine KKŽ, predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić s članovima Uprave Ljiljanom Šapinom, Ivanom Ostojićem i Milanom Tadićem, počasni konzul u Mađarskoj Atila Kos, umirovljeni general pukovnik Hrvatske vojske Mladen Markač, brigadni general Hrvatske vojske Dražen Ressler, biskup grkokatoličke eparhije Milanu Stipiću te ostali predstavnici crkvene vlasti, dekanica Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima Marcela Andreata-Koren, rektor Sveučilišta Sjever Marin Milković, predstavnici Policijske uprave koprivničko-križevačke, ravnateljice i ravnatelji županijskih, gradskih i državnih ustanova, predstavnici udruga i gospodarstvenika te pročelnice i pročelnici županijskih upravnih tijela.

 

Odgovori